February 27, 2013

Mirror Mirror

Keď som dopozerala Snow White and the Huntsman, povedala som si, že si musím pozrieť aj druhú adaptáciu klasického príbehu o Snehulienke, ktorý vyšiel v roku 2o12.
Jej názov je Mirror Mirror a už podľa traileru mi bolo jasné, že toto bude verzia z celkom "iného súdka".
A trailer naozaj neklamal.
 Nemôžem povedať, že by bola Julia Roberts zrovna tou najkrajšou na svete, no bolo vidno, že rolu zlej a hlavne neuveriteľne sarkastickej kráľovnej si veľmi užíva. To bude asi dôvod, prečo som jej to zhltla aj s navijákom. Podľa recenzií, ktoré som čítala, jej humor kritikom občas pripadal infantilný, no ja som sa na ňom celkom dobre bavila. Julia okrem iného bola rozprávačom príbehu a aj napriek tomu, že nás tvorcovia celý čas držali v tom, že to je všetko o nej a nie o Snehulienke,
 v závere sme sa predsa len presvedčili o opaku.
Do role Snehulienky snáď ani nemohli obsadiť lepšiu tvár ako Lilly Collins. Niekomu mohlo to jej "a lá Brežnev" obočie prekážať, no ja si myslím, že sa jej hodí a pripadala mi ako pravá Snehulienka - naozaj bledá s naozaj riadne čiernymi vlasmi a celá bola taká milotná. Narozdiel od Kristen Stewart.
Armie Hammer aneb Princ, páni moji, tak ten je ale fešák. Normálne som sa platonicky zaľúbila. Milý, fešný s príjemným hlasom, a hlavne bohatý - no jednoducho dokonalý Princ. Scénka, v ktorej sa ho trpaslíci snažili prebudiť z kráľovniných čarov mi prišla trošku...moc. Ani milá, ani vtipná. 
Siedmi trpaslíci ani v tejto Snehulienkinej adaptácii nechodili kopať do bane. Na čo by aj, keď zlato kradli. Snehulienku zachránili a vycvičili si z nej parťáčku, aby spoločne prekazili svadbu Princa a Kráľovnej a navrátili kráľovstvo do dobrých (Snehulienkiných) rúk.
Veľmi sa mi páčil Kráľovnin posluhovač. Narozdiel od Snow White and the Huntsman, kde bol Kráľovniným posluhovačom jej slizký brat, v Mirror Mirror je ním postarší, zavalitejší ujo-truľo. Niekde na začiatku filmu, na maškarnom bále bol za švába, na ktorého ho čierna mágia kráľovnej premenila ako trest za to, že Snehulienku nechal v lese utiecť.
Prekvapením pre mňa bolo, že z the Beast, o ktorej v celom filme hovoria, sa v poslednej bitke vykľuje samotný Kráľ. To znamená, nielen že sa kráľovstvo zbavilo zlej Kráľovnej a Snehulienka si mohla uplatniť svoje právo na trón, vrátil sa aj všetkými milovaný Kráľ.
Celkovo si aj tento film berie z klasického príbehu len hlavné črty ako zlá Kráľovná, siedmi trpaslíci, nebezpečný les a krásny Princ. Páčilo sa mi však, ako sa tvorcovia s týmito črtami pohrali. Zlá Kráľovná nebola temná, ale vtipná vo svojej snahe byť najkrajšou. Dokonca sem dokázali vsadiť moderný problém zlatokopiek - Kráľovná je totiž švorc a pre vyriešenie svojich finančných problémov sa rozhodne vydať sa za bohatého Princa. V tomto príbehu nie Princ je ten, kto vlastne zachráni kráľovstvo, ale Snehulienka. Trpaslíci na zlato nerobia, ale si ho jednoducho ukradnú. A Kráľovná nebehá sama po lese prezlečená za babku, špinavú robotu za seba nechá urobiť niekým iným, za čo na konci samozrejme zaplatí tým, že zostarne.
Prostredie bolo jednoduché, kulisy zámku však boli veľmi zaujímavé (napr. Kráľovnina spálňa vyzerala akoby bola bez okien, pretože všade okolo boli vidno pohybujúce sa oblaky atď), kostými gýčové, ktoré miestami vyzerali komicky a miestami zase bizarne.
A záverečný tanček niečo little bit of a bollywood style, ale aj tak milé :)
Bál a kostýmy..vidíte? A všimli ste si aký je Princ vysoký? :D
Kostymári sa asi riadili heslom "Čím gýčovejšie, tým lepšie." 
BTW, nepripomína vám to Burtonovu Alice in Wonderland?
A na záver piesenka so záverečným tančekom :)

ENJOY!

No comments:

Post a Comment