February 2, 2011

My Personal Obsession - Tattoos (part 1)

Áno, presne tak. Kto by to bol povedal, že niekto, kto má v pseudonyme meno rozprávkovej postavičky, bude mať záľubu v niečom síce v dnešnej dobe veľmi rozšírenom, no i napriek tomu stále verejnosťou a morálnymi predsudkami odsudzovanom a opovrhovanom. Možno ešte väčším prekvapením je, že niekto taký nejaké to tetovanie aj má. No aby sme šli po poriadku, najprv by sme si mohli trošku ozrejmiť, čo to tetovanie vlastne je.

Výraz tetovanie sa odvodzuje od tahitského slova "tatu" alebo "tatau", čo v preklade znamená "vraziť" alebo "vyznačiť". Má vo svete veľmi dávnu históriu a netrúfam si ju číselne priblížiť, každopádne, je zopár nálezov napríklad múmii a podobne, na ktorých sa dali rozoznať znaky tetovania a egyptské múmie tu predsa boli nejaký ten piatok. Pri svojej tradícii sa tetovaniu v rôznych kultúrach prikladá veľký význam, niekde je ako amulet, dodáva svojmu nositeľovi silu, inde zas môže byť znakom dospelosti. Niektoré kuktúry, ako napríklad v starobylom Grécku, využívali tetovanie k označeniu otrokov a kriminílnikov, v iných oblastiach bolo tetovanie symbolom šľachty či dokonca statočnosti.
                                    Ako to funguje???
V odbornej terminológii hovoríme o tzv. mikro-pigmentovej implantácii, kedy sa čiastočky atramentku alebo iného farbiva nanášajú pomocou ihly tesne pod kožu človeka, do hĺbky približne 0,5 mm, čím sa narušuje kožné tkanivo. Poznáme tetovanie permanentné alebo tetovanie hennou, tvz. Mehndi. Permanentné tetovanie je záležitosť na celý život, preto si treba najprv ujasniť, kde ho chcete umiestniť, aký to má byť vzor a podobne. Tetovaním si človek hlboko zakorení duševný stav, v ktorom sa nachádzal práve v tom období, kedy tetovanie vzniklo. Nie vždy sú tieto spomienky príjemné, aj preto si to treba poriadne rozmyslieť, aby sme neskôr svoj počin neľutovali. Tetovanie by malo byť pre každého vysoko osobné, malo by ho charakterizovať, dopĺňať či zbaviť ho nepotrebností, ktoré sa nachádzajú v jeho osobnosti. Tetovanie hennou nie je vôbec bolestivé, nenanáša s ihlou, ale iba špeciálnym perom. Používa sa pasta z heny a iných prísad. Väčšinou je hnedastej farby, niekedy sfarbená do červena. Jej hlavnou (ne)výhodou je, že vydrží iba zopár dní či týždňov v závislosti od druhu pokožky. Pre tých, ktorí sa nevedia rozhodnúť, či si dať permanentné tetovanie môže byť tetovanie hennou istou pomôckou či inšpiráciou, keď si vyskúšajú "na nečisto" aké to bude, a potom sa rozhodnú, či sa im to páči a risknú to, alebo radšej ostanú "čistí". Iní o permanentné tetovanie nemajú záujem a tetovanie hennou si dajú iba zo zvedavosti, poprípade z recesie v stánkoch s henna tetovaním na rôznych hudobných festivaloch a podobne.
Najbolestivejšie miesta sú zvyčajne v spodnej oblasti chrbta či pozdĺž chrbtice, na vnútornej strane rúk a stehien, oblasť bedier a krku. U každého je to však individuálne, pretože každý vníma bolesť inak. Niektorým ľuďom dokonca bolesť spôsobovaná pri tetovaní prináša istú rozkoš.  
            Starostlivosť a riziká
Keďže pri tetovaní dochádza k narúšaniu vrchnej vrstvy kožného tkaniva, každé tetovanie môžme považovať za zranenie, o ktoré sa treba patrične starať, aby sme sa vyhli ochoreniam, infekciám či alergickým reakciám. Bezprostredne po úkone vám tetér tetovanie natrie antibakteriálnym prostriedkom a zakryje fóliou, zabráni sa tak vyplaveniu telových tekutín a prípadnému vylúčeniu nepotrebnej farby. Fóliu treba po niekoľkých hodinách odstrániť a tetovanie v pravidelných intervaloch umývať vlažnov vodou, jemne vysušiť a natrieť antibakteriálnym prostriedkom, ktorý vám tetér predá "spolu s" tetovaním, poprípade vám odporučí prípravok, ktorý si zakúpite v lekárni. Tento proces treba dodržiavať približne 7 dní, približne toľko trvá hojenie tetovania. Po tomto sa na tetovaní vytvorí tzv. hadia koža, teda koža, ktorá bola narušená sama zlezie z tetovania dole. Neodporúča sa, aby ste si ju strhávali sami, pretože môžte poškodiť samotné tetovanie. Zvýšenú opatrnosť však treba dodržiavať aj počas nasledujúcich 30 dní, určite nevystavujte tetovanie priamemu žiareniu slnka, všeobecne sa neodporúča dať sa tetovať v lete. Počas celého nasledujúceho obdobia, resp. počas zvyšok života, pokiaľ budete vystavovať slnečnému žiareniu napríklad na pláži, treba tetovanie natrieť vyšším faktorom. Zabránite tak tzv. vytiahnutiu farby z tetovania (to isté sa napríklad deje s vašmi vlasmi pri ich vystavení slnku, slnko farbu z vlasov vytiahne a teda sú bledšie).
Každý profesionálny tetovací salón musí dodržiavať striktné hygienické nariadenia, ihly musia byť sterilizované a na každé tetovanie či pri použití inej farby musí byť nasadená nová ihla. Tetér musí mať nasadené sterilné rukavice a tetovanie musí byť aj počas úkonu pravidelne očistené od nečistôt z farby či od krvi, aby sa zabránilo vniknutiu nečistôt do tetovania a tým do krvného obehu. Alergické reakcie sú zriedkavým úkazom, ide najmä o alergie na niektoré farbivá či kovy, napríklad pri alergii na zelené mydlo. Vo všeobecnosti ľudia s hociakou alergiou by si mali rozmyslieť, či sa dať tetovať, pretože je u nich zvýšené riziko anafylaktického šoku.
Pred a po - odstránenie laserom


Pokiaľ sa niekedy rozhodnete, že tetovanie už nechcete, existuje niekoľko spôsobov, ako ho odstrániť. Najčastejšia je metóda odstraňovania laserom, je to však úkon potrebný rozdeliť na niekoľko sedení, nie je najlacnejšie a navyše vám po odstránení môže ostať nepekná jazva. Vo všeobecnosti, žiadny úkon vám nemôže zaručiť absolútne zmiznutie tetovania. Po akomkoľvek ostránení vám ostane na pokožke buď jazva alebo nejasné obrysy vašej minulej okrasy. Pri nekvalitnejšom odstraňovaní sa môže stať, že farba sa pod pokožkou rozpije a výsledný efekt je skôr katastrofálny. Jednou metódou odstránenia tetovania je tzv. recover. Nejde o odstránenie samotného tetovania z povrchu vášho tela, ale ide o jeho "pretetovanie". Teda pokiaľ sa vám váš súčasný obraz, symbol, nápis už nepáči, tetér vám môže poradiť, čím ho najúčinnejšie prekryť, vyberiete si teda niečo nové, čo môže charakterizovať vašu súčasnú osobnosť. 
Naľavo pôvodné tetovanie s obrysom nového vzoru, napravo už dokončený nový vzor tetovania.


      21. storočie a predsudky??? Ale áno...
Presne tak. Ešte stále sa vo svete vyskytuje veľmi veľa predsudkov voči tetovaniu. Staršia generácia odsudzuje mladých, ktorých často zaškatuľkuje ako delikventov. To je však dobou, ľudstvo sa posúva dopredu a teda aj postoj k tetovaniu sa časom zmení. Najväčšie predsudky k tetovaniu sa však vyskytujú v oblasti práce. Často môžte vidieť v podmienkach pracovísk buď tetovanie na "neviditeľnom" mieste , teda sa vyžaduje, aby bolo tetovanie ukryté pod oblečením alebo úplny zákaz tetovania. Zamestnávatelia často považujú výzor zamestnanca s tetovaním za neprofesionálny či dokonca porušujúci morálku, etiku a celkovú reprezentáciu podniku. Aj kvôli podobným problémom by ste si mali dobre rozmyslieť čo a kam si dáte vytetovať.     

 

No comments:

Post a Comment